سرود ایران آمادگی ایرانی اقتصادی گرجستان

سرود: ایران آمادگی ایرانی اقتصادی گرجستان گرجستان اخبار سیاسی کریدور ترانزیتی

گت بلاگز اخبار سیاسی و اجتماعی چرا رأی به «روحانی»؟

طرح تحول سلامت، از جمله طرح های دولت دکتر روحانی در حوزه درمان هست. اگرچه طرح ارتقاي سلامت هنوز نتوانسته به اهدافی که طراحان آن آرزو داشتند و آرزوی تمام جامعه پ

چرا رأی به «روحانی»؟

چرا رأی به «روحانی»؟

عبارات مهم : سلامت

طرح تحول سلامت، از جمله طرح های دولت دکتر روحانی در حوزه درمان هست. اگرچه طرح ارتقاي سلامت هنوز نتوانسته به اهدافی که طراحان آن آرزو داشتند و آرزوی تمام جامعه پزشکی هست، برسد و اگرچه این طرح به نوعی حاکی از راحت دیدن معضلات سلامت بود که اندک اندک داشت نگاه عمیق تری پیدا می کرد، ولی به هیچ وجه این طور نیست که آن گونه که ادعا می شود این طرح تأثیری در اصلاح پرسشها درمانی نداشته هست. طرح ارتقای سلامت عزم و اراده ای بود اجتناب ناپذیر در جهت اصلاح بحران سلامت؛ بحران جدی ای که پابه پای سایر پرسشها بحرانی کشور در عمل وجود داشت، ولی به چشم نمی آمد. نگاهی بود واقع گرایانه در احقاق سهم سلامت. اگرچه دریافت های بیمارستان ها تنها اندکی واقعی تر شد و بخش درخور توجهی از پرداخت ها را هم هنوز بیمه ها به سلامت مقروض هستند، ولی بزرگ ترین مزیت این طرح آن بود که توانست جایی جهت هزینه های سلامت در سبد بودجه کشور و در ذهنیت مسئولان باز کند.

چرا رأی به «روحانی»؟

در دولت قبل که ادعای حمایت از محرومان را داشت، بیمارستان های دولتی و آموزشی را خودگردان کرده بودند؛ یعنی این بیمارستان ها مجبور بودند خودشان مخارج خود را دربیاورند و دولت هزینه ای نپردازد؛ ظالمانه ترین رسمی که زیر لعاب توصیه اخلاقی به پزشکان جهت دریافت کمتر پنهان شده است بود. با این تدبیر یا بی تدبیری، پزشکان را که بخش اعظم ایشان به انحاي متفاوت خود بااهمیت ترین قربانی سیستم سلامت بودند جهت سال ها رودرروی مردم قرار دادند، حال آنکه نحوه واکنش‌ها پزشکان هم نتیجه شرایط اجتماعی است و واقعیت آن است که اساسا دریافت پزشکان عنوان مهمی نبود.

شاهد بودم بیمارستان های دولتی جهت خرید ابتدايی ترین ملزومات مثل ابتدایی ترین داروها و ابتدایی ترین امکانات نظیر خرید نان درمانده بودند، اورژانس بیمارستان های دولتی آموزشی مالامال از بیماران مبتلا به بیماری های سخت شده است بود که هیچ مرجع و سرپناهی جز همان بیمارستان ها را نداشتند و تخت خالی در بخش ها وجود نداشت، درعوض بخش های ظاهرا هزینه بر جهت مبتلایان به سکته مغزی و سایر بیماران ازپاافتاده و بخش های عریض وطویل و تزيین شده است این بیمارستان ها در اجبار جهت خودگردانی و گذران امور تخصیص داده شده است یافته بود به کارهای لوکس نه چندان مهم مثل قشنگی و چاقی و لیزیک! و کارهای عملی ظاهرا درآمدزا! طنز تلخ قضیه هم اینکه پشت این رویه به شدت سرمایه دارانه، سیاست مدارانی بودند که دم از محرومان زده و سوسیالیست ها یا پوپولیست های دنیا را در آغوش می کشیدند! در دو سال گذشته دولت بخش د ر خور توجهی از امکانات خود را به درمان بیماری هایی تخصیص داده شده است داد که اگرچه در کوتاه مدت و به ظاهر تنها هزینه دارند، ولی به تعریف سلامت، آن هم به واقعی ترین معنایش نزدیک ترند و البته در درازمدت و در نگاهی جامعه نگر بسیار هم سودآورند.

طرح تحول سلامت، از جمله طرح های دولت دکتر روحانی در حوزه درمان هست. اگرچه طرح ارتقاي سلامت هنوز نتوانسته به اهدافی که طراحان آن آرزو داشتند و آرزوی تمام جامعه پ

شهادت می دهم در دو سال گذشته دولت یازدهم در قامت یک دولت مدرن تمام تلاش خود را در تجمیع امکانات کشور در جهت درمان بیماری هایی مثل سکته مغزی و قلبی به کار بست و در این راه چونان یک خودآگاهی جمعی که آینده را می نگرد تمام توان اجرائی خود را به کار گرفت و دستاوردهای روشنی داشت. در شرایط فعلی و در برابر خطر بحرانی که گوشه ای از آن را برشمردم، تنها عزم و اراده دولت در اصلاح امور کافی است تا توپ را جهت تلاش و نقد و نظر و اصلاح راهکارها در زمین مردم و نهادهایشان بیندازد و هم ازاین روست که نگارنده در انتخابات شرکت می کنم، ولی آیا این گزینش من گزینش بدی است که در برابر یک بدتر برمی گزینم؟ آیا اساسا در مقایسه مقدورات و احتمالات با هم بد و بدتر معنایی دارد؟ بد و بدتر فقط در مقایسه واقعیات با رؤیاهای ما معنی پیدا می کنند.

کنش های اجتماعی را کسی نمی تواند تعریف یا تعیین کند. وقایع اجتماعی و مختصات کنشگران آن پدیده هایی مستقل از اراده آگاهانه این کنشگران و نتیجه شرایط تاریخی و البته تلاش های کسانی است که در آن واقعه شرکت می کنند یا بی تفاوت می مانند. به علاوه این حرکت ها تنها فعل وانفعالاتی در سیستم نیستند، بلکه گام هایی بلند و عمیق در خودآگاهی ملی ما هستند؛ خودآگاهی ملی اي که جلوه هایی از آن را به شکل توافقی نانوشته بر تحمل و مدارا و عقل گرایی و بیزاری از جنگ در میان گروه های متفاوتی از مردم و مسئولان شاهد هستیم. بعد من باز هم رأی می دهم تا شخصیت هایی باز هم جدیدتر با مختصاتی مدرن تر بیافرینم؛ مختصاتی که درواقع مختصات تازه و نامکشوفی از خودآگاهی خود من هستند و به علاوه آنچه در توان دارم به عمل می آورم تا دیگران را هم تشویق به رأی دادن کنم، چراکه این یک کنش اجتماعی با عواقبی کاملا روشن و جدی هست، نه آزمونی جهت سنجش اعتقادات.

بابک زمانی

چرا رأی به «روحانی»؟

رئیس انجمن سکته مغزی

اخبار پزشکی – شرق

واژه های کلیدی: سلامت | پزشکان | دریافت | بیمارستان | اخبار سیاسی و اجتماعی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs