سرود ایران آمادگی ایرانی اقتصادی گرجستان

سرود: ایران آمادگی ایرانی اقتصادی گرجستان گرجستان اخبار سیاسی کریدور ترانزیتی

گت بلاگز اخبار فرهنگی و هنری پوستر فيلم های اخيرم را دوست ندارم / مسعود کيميايی

کیمیایی گفت: از پوستر فیلم‌های اخیرم اصلاً راضی نیستم. الان دیگر نمی‌توانم جهت مثال از آیدین آغداشلو چنین توقعی را داشته باشم که در ازای مبلغ ناچیزی، یک اثر هنر

پوستر فيلم های اخيرم را دوست ندارم / مسعود کيميايی

مسعود کيميايی: پوستر فيلم های اخيرم را دوست ندارم

عبارات مهم : سينما

کیمیایی گفت: از پوستر فیلم های اخیرم اصلاً راضی نیستم. الان دیگر نمی توانم جهت مثال از آیدین آغداشلو چنین توقعی را داشته باشم که در ازای مبلغ ناچیزی، یک اثر هنری در قالب پوستر به من بدهد.

به گزارش ایلنا، مسعود کيميايي اعتقاد هست، هنر گرافيک در عرصه پوستر سازي فيلم ديگر از بين رفته هست. او که از طراحي پوستر آخرين فيلمش گلایه مند هست، راجع به طراحي پوستر فيلم هايش گفت: پوسترِ اولين فيلمم، يعني «بيگانه بيا» را يک گرافيست ايتاليايي به نام ليگارِتو طراحي کرد که مطابق پوسترهاي همان روزها بود. اين گرافيست ايتاليايي در مولن روژ کار مي کرد. مولن روژ يک کمپاني بزرگ جهاني بود. من در مولن روژ، بيلي وايلدر، ويليام وايلر، ويليام هولدن و بسياري از چهر ه هاي مطرح سينماي دنيا را ديدم. اين کمپاني بغل سينما مولن روژ بود؛ سينمايي که الان سينما سروش نام دارد.

پوستر فيلم های اخيرم را دوست ندارم / مسعود کيميايی

اين کارگردان سينما افزود: پوستر و تيتراژِ «قيصر» را عباس کيارستمي عزيزم طراحي کرد. فيلم بعدي ام «رضا موتوري» بود که باز عباس، تيتراژش را درست کرد ولي پوسترش را نرسيد کار کند و آن را به آقاي منصوري نامي داد. بعد از آن «داش آکل» بود که باز هم پوسترش را آقاي منصوري طراحي کرد.

او با تمجيد از پوستر فيلم «داش آکل» ادامه داد: يکي از پوسترهاي «داش آکل» فوق العاده هست؛ همان پوستري که داش آکل را فقط با يک قمه نشان مي دهد. موقعي که من رفته بودم شيراز و راجع به داش آکل تحقيق مي کردم، يک آقاي برنج فروشي در بازار شيراز در محله سردزک بود که آن موقع ۹۴ سال داشت. اين آدم خيلي چيزها راجع به داش آکل مي دانست.

کیمیایی گفت: از پوستر فیلم‌های اخیرم اصلاً راضی نیستم. الان دیگر نمی‌توانم جهت مثال از آیدین آغداشلو چنین توقعی را داشته باشم که در ازای مبلغ ناچیزی، یک اثر هنر

بعد آرام آرام با ما اخت شد و به ما گفت که جزء چهار نفرِ دارودسته کاکارستم بوده. به او گفتم: تو قمه کشي هم بلدي که چطوريه؟ چون قمه کشي، استايل مجزاي خودش را دارد؛ با شمشيرکشي و چاقوکشي تفاوت دارد. اصرار کردم تا بالاخره قبول کرد و براي چند لحظه براي ما قمه کشيد و ما درجا چندتايي تصویر از او گرفتيم. اصلا پلنينگ قمه کشي فيلم را من از اين پيرمرد ياد گرفتم.

کارگردان فيلم «گوزن ها» راجع به طراحي پوستر ديگر فيلم هايش چنين گفت: پوستر فيلم «تيغ و ابريشم» را آيدين آغداشلو طراحي کرد که خيلي زيباست. دستي وسط پوستر است که با يک تيغ بريده شده. پوستر فيلم هاي «غزل»، «خاک» و «گوزن ها» را مرتضي مميز طراحي کرد. پوستر فيلم «سفر سنگ» خورد به جريان فيلم هاي بازاري ولي جدای از اينها «سفرسنگ» يک پوستر دارد که فرشيد مثقالي طراحي اش کرده و در آن سنگي است که دارند آن را مي کشند. خيلي روي اين پوستر کار شده است است.

او راجع به پوستر تازه ترين اثر سينمايي اش نيز گفت: هنوز پوستر «قاتل اهلي» را نديده ام. در ذهنم قرار بود که با دوست عزيزم، آيدين آغداشلو راجع به اش صحبت کنم ولي ديدم که با تهيه کننده روبه رو نشود بهتر هست؛ به همين خاطر، ديگر ممکن نشد آن را طراحي کند. کيميايي ادامه داد: امروزه هنر بزرگي مثل گرافيک ديگر از بين رفته هست. الان چند تا کله از فيلم هاي فرنگي را برمي دارند و به گمان خودشان پوستر طراحي مي کنند. قبلا هر کار گرافيکي، يک اثر هنري بود. پوسترِ فيلم «طبيعت بي جان» سهراب شهيدثالث فوق العاده هست. پوستر فيلم «خاک» که مرتضي مميز طراحي کرد، در وقت خودش برنده چندين بي ينال شد.

پوستر فيلم های اخيرم را دوست ندارم / مسعود کيميايی

اين کارگردان سينما، تيتراژ و آنونس فيلم را دريچه اي به باغ فيلم دانست و گفت: دنیا فيلم را بايد در آنونس و تيتراژ بشود ديد. تيتراژ تمام سعي اش را مي کند که اين اتفاق درش بيفتد. سالباس براي چندين فيلم هيچکاک تيتراژ ساخت. همه ارزش هم فوق العاده هستند که به عقيده من بهترينش تيتراژ فيلم «اسپارتاکوس» بود.

در اين تيتراژ، سر يک مجسمه اسطوره اي را مي بينيم که همين طور در طول تيتراژ ترک مي خورد و همين طور ترک مي خورد، تا بيني و چشم اش به مرور مي افتد. تاريخ را مي شود در همين تيتراژ کوتاه ديد. در نهايت از اين مجسمه، هيچ چيزي باقي نمي ماند که بيننده آن را بشناسد. سالباس با همين تيتراژ به بيننده مي گويد که به تاريخ شک کن.

کیمیایی گفت: از پوستر فیلم‌های اخیرم اصلاً راضی نیستم. الان دیگر نمی‌توانم جهت مثال از آیدین آغداشلو چنین توقعی را داشته باشم که در ازای مبلغ ناچیزی، یک اثر هنر

وي در پايان با انتقاد از پوستر فيلم تازه اش «قاتل اهلي» گفت: از پوستر فيلم هاي اخيرم اصلا راضي نيستم. الان ديگر نمي توانم براي مثال از آيدين آغداشلو چنين توقعي را داشته باشم که در ازاي مبلغ ناچيزي، يک اثر هنري در قالب پوستر به من بدهد؛ البته او هميشه اين لطف را به من داشته که هر وقت چيزي ازش خواسته ام با بزرگواري اش انجام داده ولی من خودم باید رعايت جوانب کار را بکنم.

واژه های کلیدی: سينما | طراحي | پوستر | سينمايي | کارگردان | طراحي پوستر | اخبار فرهنگی و هنری

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs