سرود ایران آمادگی ایرانی اقتصادی گرجستان

سرود: ایران آمادگی ایرانی اقتصادی گرجستان گرجستان اخبار سیاسی کریدور ترانزیتی

گت بلاگز سیاسی تهران آمادگی فعال سازی كریدور ترانزیتی خلیج فارس ـ دریای سیاه را دارد

معاون اول رییس جمهور گفت: اشتراكات فراوانی میان دو ملت کشور عزیزمان ایران و گرجستان وجود دارد كه بستر مناسبی جهت توسعه ی همكاری های پایتخت کشور عزیزمان ایرا

تهران آمادگی فعال سازی كریدور ترانزیتی خلیج فارس ـ دریای سیاه را دارد

به گزارش حوزه دولت گروه سیاسی گروه تحریریه سایت جوان، اسحاق جهانگیری پیش از ظهر امروز (شنبه) در مذاكرات یکسان هیات های عالی رتبه جمهوری اسلامی کشور عزیزمان ایران و گرجستان، اظهار داشت: کشور عزیزمان ایران از نخستین كشورهایی بود كه استقلال گرجستان را به رسمیت آشنایی و در تمام سختى ها و آسانى ها های سیاسی از استقلال این كشور حمایت كرد.
وی همچنین با اشاره به از سرگیری كار كمیسیون مشترك همكاری های اقتصادی دو كشور كه دو سال قبل بعد از وقفه ای طولانی انجام شد، تصریح كرد: شروع به كار مجدد این كمیسیون نقطه ی شروع جدیدی جهت توسعه ی همكاری های کشور عزیزمان ایران و گرجستان بود كه منجر به توافقات خوبی میان دو كشور شد كه بعضی از این توافقات اجرایی شده است و مابقی توافقات نیز باید در دستور كار اجرا قرار گیرد.
معاون اول رییس جمهور ادامه داد: كمیسیون مشترك اقتصادی همكاری های دو كشور، نقشه ی راه روابط اقتصادی و توسعه ی همكاری ها را ترسیم می كند و وزارتخانه ها و دستگاه های ذیربط دو كشور باید از طریق ارتباط و هماهنگی با همتایان خود، روند اجرای برنامه ها را دنبال كنند.
جهانگیری یكی از زمینه های مهم همكاری میان کشور عزیزمان ایران و گرجستان را ترانزیت كالا دانست و از آمادگی جمهوری اسلامی کشور عزیزمان ایران جهت فعال كردن و راه اندازی كریدور ترانزیتی خلیج فارس ـ دریای سیاه میان دو كشور خبر داد.

عبارات مهم : ایران
وی اضافه كرد: مسئولین دو كشور تا كنون چند دور مذاكره در خصوص این كریدور داشته اند كه باید روند این مذاكرات سرعت بیشتری پیدا كند.

جهانگیری همچنین با اشاره به بعضی مشكلات و موانع بر سر راه فعالیت رانندگان ترانزیتی كه از مسیرهای متفاوت از کشور عزیزمان ایران به گرجستان سفر می كنند، گفت: انتظار داریم وزارت اقتصاد گرجستان و وزارت راه و شهرسازی کشور عزیزمان ایران زمینه ی فعالیت جهت رانندگان ترانزیتی میان دو كشور را تسهیل كنند تا با برطرف این موانع شاهد توسعه ی مبادلات تجاری میان دو كشور باشیم.
معاون اول رییس جمهور تصریح كرد: البته جهت زیاد کردن مبادلات تجاری و گسترش مناسبات اقتصادی نیازمند تكمیل زیرساخت ها هستیم ولی نباید كارها تا وقت تكمیل زیرساخت ها متوقف شود و باید جهت فعالیت و توسعه ی همكاری های اقتصادی گام برداریم.
وی با بیان اینكه احداث مسیر ترانزیتی خلیج فارس تا دریای سیاه هم از نظر وقت و هم از نظر هزینه مقرون به صرفه هست، گفت: كشورهای بزرگی مانند چین، هند و مالزی كه حجم زیادی از كالا را صادر می كنند میل به دارند از این مسیر جایگزین استفاده كنند.
جهانگیری ادامه داد: زیاد کردن مبادلات دو كشور توسعه ی همكاری های گمركی را بیش از پیش مهم می كند و باید دو كشور جهت تسهیل در تبادلات اسناد مورد نیاز را تهیه و امضا كنند.
معاون اول رییس جمهور از نشست چهار جانبه ی ایران، گرجستان، روسیه و ارمنستان جهت تبادل برق بعنوان یكی از راه های توسعه ی همكاری های منطقه ای یاد كرد و گفت: کشور عزیزمان ایران از این طرح حمایت می كند و معتقدیم ظرفیت های موجود در این كشورها می تواند مكمل یكدیگر باشد و منافع همه را تامین كند.
وی اظهار داشت: گرجستان دارای منابع آبی و بادی و موقعیت جغرافیایی ممتازی است و می تواند با اتكای به این منابع تولید برق خود را زیاد کردن دهد. کشور عزیزمان ایران نیز می تواند دانش و تجربه ی خود در زمینه ی سد سازی و ساخت توربین را به گرجستان انتقال یافته كند. خوشبختانه توربین های تولید شده است در کشور عزیزمان ایران از نظر كیفیت قابل مسابقه با محصولات عالی ترین شركت های دنیا هست. همچنین آمادگی داریم برق تولیدی گرجستان را به كشورهای نیازمند اطراف کشور عزیزمان ایران صادر كنیم.
جهانگیری با تاكید بر اینكه همكاری های بانكی از پیشنیازهای مهم همكاری در سایر بخش های اقتصادی هست، به حضور و مذاكره مسئولان بانك مركزی كشور با مقامات گرجی اشاره كرد و گفت: این عنوان باید با جدیت دنبال شود و همكاری های بانكی سامان مناسبی بیابد.
معاون اول رییس جمهور با بیان اینكه کشور عزیزمان ایران در زمینه ی انرژی نیز آمادگی تامین گاز مورد نیاز گرجستان را دارد، گفت: ما می توانیم گاز را در مرز با آذربایجان یا ارمنستان تحویل گرجستان بدهیم و اخیراً محموله ی 4 میلیون متر مكعبی جهت 4 ماه توافق شده است است كه قطعاً اجرای آن نیازمند حل و فصل پرسشها بانكی است.
وی خاطر نشان ساخت: آشنایی دو كشور از ظرفیت های یكدیگر محدود است و باید با برگزاری نمایشگاه و همایش های تجاری اطلاعات خوبی در اختیار فعالان اقتصادی و تجار دو كشور قرار داد.
جهانگیری همچنین آمادگی سرمایه گذاری مشترك دو كشور جهت تولید محصول و صادرات به بازارهای اروپایی را یادآور شد و گفت: دو كشور از ظرفیت خوبی در حوزه ی كشاورزی برخوردارند و کشور عزیزمان ایران می تواند در حوزه ی نباتات، مبارزه با آفات، دامپزشكی، تولید سموم شیمیایی و داروهای دامی تجربیات خود را در اختیار طرف برابر قرار دهد.
معاون اول رییس جمهور گفت: گرجستان در حال نوسازی است و کشور عزیزمان ایران می تواند در تامین مصالح ساختمانی و سیمان كه بسیار توانمند است كمك قابل توجهی جهت برطرف نیازها انجام دهد.
وی لغو روادید میان دو كشور را موجب زیاد کردن گردشگری توصیف كرد و با تاكید بر اینكه باید ساماندهی مورد نیاز جهت برگزاری تورهای مشترك و سفر گردشگران دو كشور انجام شود، گفت: انتظار داریم گرجستان با توجه به حضور قابل توجه گردشگران کشور عزیزمان ایران امور مربوط به آنان را تسهیل نمایند.
جهانگیری تاكید كرد: نقش مهم همه مناسبات بخش شخصی دو كشور است و دو دولت باید بسترساز توسعه ی همكاری بخش شخصی باشند، در این زمینه مورد نیاز است ارتباط بین اتاق های بازرگانی زیاد شود تا بخش شخصی دو كشور بتواند به یكدیگر متصل شوند.
معاون اول رییس جمهور با اشاره به ظرفیت های خوب فرهنگی، علمی و دانشگاهی میان دو كشور بر استفاده از این ظرفیت ها جهت توسعه ی فرهنگی تاكید كرد و گفت: کشور عزیزمان ایران در زمینه ی علوم تازه و فناوری های نوین نظیر نانو پیشرفت های خوبی داشته و می تواند در این بخش به گرجستان كمك كند.
وی با تاكید بر مذاكره جهت به ثمر رسیدن هرچه سریعتر توافقنامه معاضدت قضایی تصریح كرد: ما هیچ محدودیتی جهت توسعه ی همكاری ها با گرجستان نداریم و امیدواریم این سفر نقطه ی عطفی در توسعه ی همكاری های سیاسی، اقتصادی و فرهنگی دو كشور باشد.
نخست وزیر گرجستان نیز در این دیدار، توسعه ی همكاری ها و گسترش روابط با جمهوری اسلامی کشور عزیزمان ایران را یكی از مهمترین اولویت های سیاست خارجی گرجستان برشمرد و گفت: امسال بیست و پنجمین سالگرد برقراری روابط سیاسی دو كشور را مراسم خوش حالی می گیریم.
گئورگی كویریكاشویلی با بیان اینكه دو كشور در همین مدت كوتاه از روابط دوستانه و صمیمانه ای برخوردار بوده اند، تصریح كرد: گرجستان از روند توسعه ی همكاری های پایتخت کشور عزیزمان ایران ـ تفلیس كه در سالهای اخیر شاهد آن بوده ایم استقبال می كند.
نخست وزیر گرجستان با یادآوری حضور خود در پایتخت کشور عزیزمان ایران در سال 2015 بعنوان وزیر اقتصاد این كشور خاطر نشان كرد: در سال 2015 كمیسیون مشترك همكاری های اقتصادی دو كشور برگزار شد و اهداف مهمی جهت توسعه ی همكاری ها تدوین گردید و سفر فعلی من به پایتخت کشور عزیزمان ایران نیز در جهت اجرای اهداف گذشته و ترسیم اهداف تازه است.
گئورگی كویریكاشویلی با تاكید بر اینكه توسعه ی همكاری با كشور بزرگی مانند کشور عزیزمان ایران از مهمترین اولویت های دولت گرجستان هست، علاقمندی خود جهت توسعه ی روابط در همه ی مباحث مطرح شده است در این نشست را اعلام كرد و گفت: اجرایی شدن این توافق ها می تواند منافع دو كشور را تامین كند.
وی با آمادگی كشورش جهت امضای توافقنامه تجارت آزاد با کشور عزیزمان ایران گفت: این عنوان باعث توسعه ی همكاری های اقتصادی و تجاری خواهد شد.
نخست وزیر گرجستان نیز همكاری های 4 كشور روسیه، گرجستان، ارمنستان و آذربایجان در زمینه ی برق را بسیار مهم خواند و گفت: كشورش در صورت اجرای طرح های تازه در حوزه ی برق خرید توربین های ساخت کشور عزیزمان ایران را در دستور كار قرار خواهد داد.
گئورگی كویریكاشویلی با اشاره به عنوان انتقال گاز و كالا از طریق آذربایجان یا ارمنستان و حضور سرمایه گذاران ایرانی در حوزه ی كشاورزی، گفت: همه ی این طرح ها در حال اجرا است و باید جهت تسریع در این بخش ها بیش از پیش تلاش كرد.
وی حضور گردشگران ایرانی در گرجستان را بسیار مهم خواند و گفت: آمادگی داریم تا زمینه ی اتصال شركت های ایرانی و شركت های گرجی در حوزه ی گردشگری را فراهم كنیم. در خصوص تسهیل امور مربوط به گردشگران ایرانی در مرزهای گرجستان نیز آمادگی داریم تا عالی ترین شرایط را جهت حل پرسشها فراهم كنیم لیکن ما جهت میهمانانی كه از تمام دنیا بویژه کشور عزیزمان ایران به كشور ما می آیند احترام بسیاری قائل هستیم.
نخست وزیر گرجستان با ابراز خرسندی از راه اندازی مركز مطالعات گرجی در دانشگاه پایتخت کشور عزیزمان ایران بر روابط نسل های تازه و حضور دانشجویان دو كشور در دانشگاه های یكدیگر استقبال كرد و گفت: روابط فرهنگی و آموزشی می تواند پایه های مناسبات فیمابین را مستحكم تر كند.
گئورگی كویریكاشویلی سپس از تلاش خود جهت تسهیل در حكم و استرداد زندانیان ایرانی در گرجستان خبر داد و گفت: عنوان معاضدت قضایی در دستور كار این سفر است.
وی با اشاره به احداث پارك های صنعتی در كشورش گفت: صاحبان صنایع کشور عزیزمان ایران می توانند با حضور در این پارك ها و همكاری مشترك، محصولات خود را به اروپا صادر كنند.
در این جلسه دكتر ربیعی وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی و رییس كمیسیون مشترك دو كشور با اشاره به برنامه ریزی جهت برگزاری این كمیسیون بعد از ده سال گفت: تلاش خواهیم كرد در این نشست در حوزه ی سرمایه گذاری و همكاری های بخش های شخصی دو كشور همه ی موانع را مرتفع كنیم.
آخوندی وزیر راه و شهرسازی نیز با اشاره به مطالبی در خصوص كریدور خلیج فارس ـ دریای سیاه خواستار بازبینی در موافقت نامه های پیشین در حوزه ی حمل و نقل هوایی و حمل و نقل ریلی شد.
همچنین وزیر نیرو در این نشست خواستار استفاده از ظرفیت های موجود جهت تبادل برق میان دو كشور شد و گفت: کشور عزیزمان ایران آمادگی دارد جهت انتقال آب در سریع ترین وقت توافق نامه های پیشین را اجرایی كند.
همچنین وزرای انرژی و اقتصاد و توسعه پایدار و نیز رییس راه آهن گرجستان در این نشست اطراف توافق نامه های دو جانبه گزارش های خود را ارائه كردند.

انتهای پیام/

واژه های کلیدی: ایران | آمادگی | ایرانی | اقتصادی | گرجستان | گرجستان | اخبار سیاسی | کریدور ترانزیتی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs